HB&I indtager VIP 1

25. februar 2021 - skrevet af Mads Munkholm - kategori: Klubnyt

Efter udflytningen til Holbæk Sportsby har mange af de gamle effekter og billeder fra det gamle klubhus på Borgmestergårdsvej været opmagasineret. Nu kommer mange af klubbens effekter endelig til sin ret.

Det er ingen hemmelighed, at mange med tilknytning HB&I siden udflytningen til Holbæk Sportsby har savnet noget af "det gamle fra klubhuset" på det nye anlæg. Det er ændret nu, efter at klubben i samarbejde med Holbæk Sportsby har fået mulighed for at udsmykke det mødelokale, som vender ud mod fodboldstadionet - i dag tale kaldet "VIP 1".

Det er således klubbens "Pudsehold" bestående af Børge Pedersen, Gert Ensted, Per Tofte, Erik B. Sørensen samt Mads Munkholm Teglskov som står bag udsmykning af VIP1, og håber at medlemmerne vil glædes over dette.

Det er ikke tanken, at VIP 1 skal være HB&I's nye klubhus i Holbæk Sportsby, men det er vigtigt for klubben, at have et sted hvor fyldte pokalskabe, kampplakater og holdbilleder kan inspirere og minde om HB&I's lange historie og traditioner.

Endvidere skal der lyde en stor tak til HB&I's Venner, som har skænket de to nye pokalskabe til klubben.