Historisk ung debutant i pokalavancement

3. september 2020 - skrevet af Mads Munkholm - kategori: Senior

Med ikke færre end otte ændringer i forhold til weekendens kamp mod Thisted var HB&I i aftes på pokalbesøg i Herlufmagle, hvor Suså IF fra serie 1 ventede. Pokalsenstationen lurede længe efter at Jonas Bæk Rasmussen havde bragt hjemmeholdet i front allerede efter 20 minutter. Et kvarter før tid udlignede Jonas Bengtsson til stillingen 1-1 inden 18-årige Lucas Jensen fire minutter inde i dommerens overtid blev matchvinder med scoringen til 1-2. Det var Lucas Jensens første scoring for HB&I.

I opgøret blev der givet debut til den blot 16-årige Adam Ejler Hansen fra HB&I’s U17-hold, da han efter lidt over en times spilletid erstattede Peter Pele Hansen. Adam Ejler Hansen er til daglig akademispiller på Holbæk Sportsakademi, og fik en flot debut trods sine blot 16 år, 7 måneder og 21 dage. Han er således den yngste spiller nogen sinde til at repræsentere klubbens førstehold, og nappede i dag rekorden fra Kristian Skovby som var 16 år og 9 måneder, da han debuterede på klubbens førstehold tilbage i 2016.

Stort tillykke til Adam Ejler Hansen med den flotte debut.