Holbæk B&I og Holbæk Sportsakademi søger talentchef på fuld tid

20. marts 2018 - kategori: Klubnyt

Holbæk B&I og Holbæk Sportsakademi har en målsætning om at skabe Danmarks mest udviklende træner- og talentmiljø og derfor søges en talentchef, der vil blive ansat på fuld tid på tværs af klub og skoleprojektet på Holbæk Sportsakademi.

Det er vores filosofi at kunne tilbyde unge fodboldtalenter en hverdag på højeste eliteniveau, hvor fokus skal være, at skabe hele mennesker der oplever en sammenhængende og meningsfyldt hverdag, hvor dannelse, uddannelse og fodbold skal leve hånd i hånd.

Talentchefen bliver i klubregi ansvarlig for eliteholdene U12 – U17 og vil på Sportsakademiet blive en del af morgentræner teamet, som i forvejen råder over nogle erfarne trænere med UEFA A og P trænerlicens. Talentchefen vil således blive bindeled mellem de to institutioner, der skal sikre kontinuitet og en optimal udviklingsplatform der gør, at vi i fremtiden kan tilbyde et state of the art produkt inden for dansk talentudvikling.

Arbejdsopgaver:

  • Udvikling af ajourføring af individuelle spillerudviklingsplaner

  • Morgentræning på Holbæk Sportsakademi (8.-10. klasse / U15-U17)

  • Udvikling af klubbens T+ trænergruppe (U12 – U17)

  • Rekruttering af trænere og ledere til T+ gruppen

  • Sparringspartner for klubbens børneudvikler (U5 – U11)

Krav til ansøger:

  • Minimum UEFA A-trænerlicens

  • Har solid erfaring i at arbejde med talentudvikling

  • Kan arbejde struktureret

  • God til at kommunikere, både skrift og tale

  • Ledelseserfaring vil være en fordel

Spørgsmål til stillingen kan rettes til Holbæk B&I v. Asger Madsen på asger@danskecare.dk telefon 20832345 eller til Holbæk Sportsakademi v. Morten Rutkjær på mr@sportsakademi.dk telefon 20648939.

Ansøgninger sendes til asger@danskecare.dk

Ansættelse: snarest muligt.