Hædres efter 32 år: Klubmanden ”Gulle” får Nedergaards Mindepokal

2. marts 2018 - skrevet af Jørgen Rasmussen - kategori: Klubnyt

På HBI´s generalforsamling 26. februar i klubhuset på Borgmestergårdsvej blev klubmanden Mikael ”Gulle” Roed hædret med klubbens fineste hædersbevisning, Nedergaards Mindepokal, for en mangeårigt trofast indsats for - og engagement i – den klub, han har haft sin gang i de seneste 32 år.

”En person, som er utrolig hyggelig at omgås og er altid hjælpsom, når der lige skal løses en ekstra opgave. En person, der har arbejdet med både ungdoms- og seniorholdene. En person, der altid har været villig til at hjælpe, hvor der var brug for hjælpen. Det er egenskaber som kendetegner en rigtig klubmand”, sagde formand Johnny Vejlebo i sin takketale til Mikael Roed.

Formanden havde også tak og pæne ord til Majbritt Larsen, som blev hædret med en pokal som Årets Ungdomsleder og til Michael Jørgensen, som blev hædret med den nystiftede Årets Initiativpris.

Der var et enkelt nyvalg til klubbens bestyrelse, hvor Michael Christensen fra sponsorudvalget træder ind i stedet for Brian Valentin.