Tidligere sportschef bliver cheftræner for Holbæks U19

2. november 2015
Det er en fodboldfaglig sværvægter med god indsigt i HB&I´s styrker og svagheder, Ib Kristensen, som fra nytår får ansvaret for at udvikle klubbens bedste U19-talenter.
Ib Kristensen var sportschef i HB&I i årene umiddelbart inden klubben skiftede navn til Nordvest FC, men - nok så væsentligt - han var også en markante drivkraft bag "Den blå tråd", der (stadig) er klubbens officielle trænings- og spilkoncept.
Ib Kristensen er uddannet A-træner - hvilket også er et ufravigeligt krav fra DBU, hvis man, som HB&I,  vil gøre sig forhåbninger om at opnå den eftertragtede B-licens til sommer.
Som cheftræner for HB&I´s  U19 afløser Ib Kristensen klubbens elitechef Asger Madsen. Han påtog sig rollen som midlertidig cheftræner for U19 efter sommerpausen, da det ikke lykkedes klubbens eliteudvalg at finde og engagere en træner med de ønskede og nødvendige fodboldfaglige kvalifikationer.
Med Ib Kristensen som cheftræner er de sider af sagen nu på plads.