Officielt: Asrihi er tilbage i HB&I

27. januar 2015

Efter at Holbæk Bold og Idrætsforening med hjælp fra sponsorer og samarbejdspartnere har fået afviklet sin rentebærende gæld og fået styr på økonomien, har klubbens ledelse fokus på det sportslige.

Målsætningen er enkelt og krystalklart at HB&I skal bevare status som 2. divisionshold efter forårets kampe, og derfor arbejdes der intenst på at få de nødvendige erfarne forstærkninger til førsteholdstruppen ? vel at mærke på et forsvarligt økonomisk grundlag.
HB&I´s elitechef Asger Madsen var på jagt efter erfarne spillere med divisionsklasse, og lige præcis dét har han fundet hos naboklubben Svebølle i to tidligere Holbæk-spillere, som nu vender hjem til de blå-hvide.
Foruden målmanden Nicky Jensen, som tidligere omtalt, vender også offensiv-spilleren Mohammed Asrihi tilbage til Holbæk, hvor han tidligere er noteret for 62 divisionskampe og 17 mål for Nordvest FC.
"Mohammed kan spille flere offensive positioner, og han er en klar styrkelse af vores hold", siger elitechef Asger Madsen.